Spływ Popradem Muszyna - dojazd, trasy, termin, atrakcje, cena

Spływ Popradem to jedna najpopularniejszych w ostatnich latach atrakcji turystycznych regionu obejmującego miejscowości takie jak Muszyna, Krynica-Zdrój, Tylicz, Żegiestów Zdrój. Dlaczego?

Opublikowano: 21 02 2019

Spływ Popradem z Muszyny
Trasy, terminy, ceny, dojazd.
Atrakcje i informacje.


Spływ Popradem na przestrzeni kilku ostatnich lat stał się jedną najpopularniejszych atrakcji turystycznych regionu obejmującego takie miejscowości jak Muszyna, Krynica-Zdrój, Tylicz, Żegiestów-Zdrój czy Piwniczna-Zdrój. W okresie od maja do października można spotkać na rzece Poprad spore ilości przepływających pontonów raftingowych oraz kajaków. W poniższym artykule przedstawiamy ważne, przydatne i ciekawe informacje związane ze spływami malowniczą Doliną Popradu. Zapraszamy do lektury.

1. Rzeka Poprad i Dolina Popradu - kilka ciekawych informacji

2. Spływ Popradem z Muszyny - pontonem czy kajakiem?

3. Ile trwa sezon? W jakich terminach organizowane są spływy Popradem?

4. Jak wygląda organizacja spływu, np. transport na trasie?

5. Dojazd - jak i gdzie dojechać na umówiony spływ Popradem?

6. Ile trwa spływ Popradem? Jakie są trasy spływów pontonowych i kajakowych?

7. Ceny - ile kosztuje spływ Popradem?

8. Dla kogo spływ Popradem będzie atrakcją?

9. Czy dzieci mogą brać udział w spływach Popradem? Od jakiego wieku?

10. Jak przygotować się do spływu?


Spływ Popradem Muszyna - dojazd, trasy, termin, atrakcje, cena - Atrakcje.pl

1.
Rzeka Poprad i Dolina Popradu - kilka ciekawych informacji

Rzeka Poprad liczy blisko 170 km długości, z czego ponad 100 km przebiega przez Słowację, a ok. 31 km stanowi granicę Polsko-Słowacką. Powstaje w słowackiej części Tatr Wysokich z połączenia Hińczowego Potoku z potokiem Krupa, wypływającym z Popradzkiego Stawu. 

Po polskiej stronie granicy wzdłuż rzeki biegnie widokowa droga lokalna z Krynicy-Zdroju do Piwnicznej-Zdroju i linia kolejowa z Nowego Sącza do Preszowa. Obszar Doliny Popradu (obecnie objęty ochroną krajobrazową jako Popradzki Park Krajobrazowy) obfituje w liczne źródła mineralne, w tym także w wody termalne.

Rzeka ta ze względu na swój górski charakter, doskonale nadaje się do organizacji spływów. Poprad jest dokładnie określany jako rzeka górska o charakterze nizinnym. Rzeka na długich odcinkach posiada charakter nizinny, a co jakiś czas pojawiają się odcinki o maksymalnie 1 stopniu w skali trudności rzek WW. Więcej na temat tej skali piszemy TUTAJ

Dolina Popradu jest niezwykle piękna i malownicza o każdej porze roku. Na wiosnę, gdy wszystko zaczyna kwitnąć, w lecie skąpana w słońcu oraz jesienią, gdy lasy na wzgórzach przybierają różnokolorowe barwy.

W czasie spływu można zaobserwować kilka gatunków zwierząt żyjących w regionie. Występują tu m.in. czaple siwe, bociany (w tym niezwykle rzadkie bociany czarne!), kaczki, bobry, mewy.

Ponadto w regionie Doliny Popradu jest wiele atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć.


Spływ Popradem Muszyna - dojazd, trasy, termin, atrakcje, cena - Atrakcje.pl
Spływ Popradem Muszyna - dojazd, trasy, termin, atrakcje, cena - Atrakcje.pl

2.
Spływ Popradem z Muszyny - pontonem czy kajakiem?

Na Popradzie można pływać zarówno kajakami jak i pontonami raftingowymi. Te dwa środki transportu używane są na trasach spływowych prowadzących ze Słowacji do Muszyny oraz startujących z Muszyny. Oprócz tego z Piwnicznej-Zdroju można spływać także drewnianymi tratwami flisackimi.

Spływ pontonem jest spokojniejszy, stąd polecany rodzinom z dziećmi, osobom starszym i początkującym. Ponadto na pontonie można w trakcie spływu swobodnie jeść, pić i robić zdjęcia, nie zatrzymując się specjalnie. Spływ kajakiem natomiast jest bardziej dynamiczny i “bliżej rzeki”, tzn. że bardziej odczuwa się bystrzyny i falowanie wody. Trzeba się też wykazać większą aktywnością i kontrolą toru płynięcia. Przy tym można pokonać tę samą trasę najpierw pontonem, później kajakiem i za każdym razem mieć zupełnie różne doświadczenie i odczuć inne emocje.


Spływ Popradem Muszyna - dojazd, trasy, termin, atrakcje, cena - Atrakcje.pl
Spływ Popradem Muszyna - dojazd, trasy, termin, atrakcje, cena - Atrakcje.pl

3.
Ile trwa sezon? W jakich terminach organizowane są spływy Popradem?

Teoretycznie można spływać cały rok, pod warunkiem, że rzeka nie będzie zamarznięta w zimie. W praktyce jednak spływy Popradem organizowane są w okresie od kwietnia do października. Największe zainteresowanie dotyczy takich okresów jak długi weekend majowy i czerwcowy, weekendy oraz wakacje. Co raz większą popularność zyskują jesienne spływy we wrześniu i październiku ze względu na piękne widoki i kolorowy jesienny krajobraz Doliny Popradu.

4.
Jak wygląda organizacja spływu, np. transport na trasie?

Mówiąc najkrócej:

 • Telefonicznie ustalacie termin, godzinę oraz trasę spływu.
 • Przyjeżdżacie w wskazane miejsce spotkania
 • Tu otrzymujecie od obsługi sprzęt osobisty (kamizelki, kaski, pagaje, worki wodoszczelne) oraz ponton
 • Kolejnym punktem programu jest krótkie szkolenie z zasad bezpieczeństwa, sterowania pontonem, kilka praktycznych rad oraz opis miejsca lądowania
 • W końcu rozpoczyna się Wasz spływ. Spływ jest samodzielny, ponieważ rzeka nie wymaga obecności instruktora lub sternika.
 • Na mecie czeka na Was obsługa i pomaga w przycumowaniu pontonu
 • Transport powrotny jest zawarty w cenie spływu i w zależności od liczebności grupy  odbywa się on małym busem lub dużym autokarem

Spływ Popradem Muszyna - dojazd, trasy, termin, atrakcje, cena - Atrakcje.pl
Spływ Popradem Muszyna - dojazd, trasy, termin, atrakcje, cena - Atrakcje.pl

5.
Dojazd - jak i gdzie dojechać na umówiony spływ Popradem?

Miejscem spotkania uczestników spływów odbywających się w tym regionie jest zawsze Muszyna, a dokładnie jej część o nazwie Zapopradzie. Jest to dawna dzielnica uzdrowiskowa, która od kilku lat zyskuje drugą młodość. W zakolu rzeki Poprad powstały już Centrum Rekreacji i Sportu „Zapopradzie” z kompleksem odkrytych basenów, amfiteatr, pijalnia wód mineralnych oraz uzupełniającymi je ścieżkami rowerowymi i spacerowymi.

Dojechać tu można autem drogą wojewódzką 971, autobusem lub pociągiem. Można posłużyć się nawigacją Google:

Spływowa przystań w Muszynie znajduje się w odległości około:

 • 11 km od Krynicy-Zdroju
 • 12 km od Żegiestowa Zdroju
 • 14 km od Tylicza
 • 28 km od Piwnicznej Zdroju
 • 45 km od Nowego Sącza
 • 150 km od Krakowa


6.
Ile trwa spływ Popradem? Jakie są trasy spływów pontonowych i kajakowych?

W zależności od wyboru trasy spływ może trwać od 1,5 godziny do kilku dni. Tę samą trasę kajakiem pokona się szybciej niż pontonem. Spływy pontonowe najczęściej trwają od 2 do 4 godzin. Kilkudniowe spływy częściej dotyczą kajakarzy.

Najpopularniejszym odcinkiem spływów pontonowych Popradem jest trasa:

MUSZYNA - ANDRZEJÓWKA ŁUGI

 • Długość: ok. 10 km
 • Czas spływu: 1,5-3h (w zależności od aktualnego poziomu wody)

Start spływu następuje z Muszyny. Trasa jest ciekawa i urozmaicona. Atrakcyjna widokowo. Długie spokojne momenty pozwalają na relaks, wyciszenie, fotografowanie przyrody oraz...piknik. Co jakiś czas występują bystrzyny, które są odrobinę przyspieszają spływ i powodują bujanie pontonem czy kajakiem. Ciekawostką jest, iż niemal cała trasa spływu przebiega idealnie po granicy polsko-słowackiej. Prawy brzeg to Polska, lewy - Słowacja.

Pozostałe trasy to:

MUSZYNA - ŻEGIESTÓW ZDRÓJ ŁOPATA POLSKA

 • Długość: ok. 12,5 km
 • Czas spływu: 2-4 h

Jest to trasa Muszyna - Andrzejówka Ługi przedłużona o ok. 2,5 km z lądowaniem na słynnym cyplu o nazwie Łopata Polska w Żegiestowie Zdroju.

LELUCHÓW - MUSZYNA

 • Długość: ok. 8 km
 • Czas spływu: 1,5-2,5 h

Górny odcinek spływu. Po spotkaniu w Muszynie, grupa zostaje przetransportowana w górę rzeki do miejscowości Leluchów. Ciekawostką jest fakt, że start odbywa się spod dawnego przejścia granicznego na Słowację. Meta zlokalizowana jest w Muszynie w miejscu spotkania przed spływem. Sama trasa jest dosyć wymagająca technicznie. Dla pontonów dostępna przy odpowiednim poziomie wody. Raczej uczęszczana przez kajakarzy.

LELUCHÓW - ANDRZEJÓWKA ŁUGI

 • Długość: ok. 18 km
 • Czas spływu: 2,5-4 h

Trasa powstała z połączenia dwóch odcinków: z Leluchowa do Muszyny i z Muszyny do Andrzejówki. Bardzo często wybierana przez kajakarzy.

LELUCHÓW - ŻEGIESTÓW ZDRÓJ ŁOPATA POLSKA

 • Długość: ok. 20 km
 • Czas spływu: 2,5-5 h

Najdłuższy odcinek regionu Muszyny. Trasa wybierana właściwie tylko przez kajakarzy. Piękne widoki po drodze i niemal całodniowa atrakcja.

Spływ Popradem Muszyna - dojazd, trasy, termin, atrakcje, cena - Atrakcje.pl
Spływ Popradem Muszyna - dojazd, trasy, termin, atrakcje, cena - Atrakcje.pl

7.
Ceny - ile kosztuje spływ Popradem?

Koszt spływu zawiera się przedziale od 30 do 50 zł od osoby. W cenie jest wyposażenie w sprzęt osobisty, wypożyczenie pontonu, przeszkolenie oraz transport na trasie spływu.


8.
Dla kogo spływ Popradem będzie atrakcją?

Właściwie to niemal dla każdego! Trzeba tylko poznać wcześniej charakterystykę spływu, mieć świadomość jak on będzie wyglądał, aby nie czuć się zawiedzionym, iż nie jest to ekstremalny spływ typu White Water znany z filmów akcji.

Spływ Popradem to wspaniała atrakcja dla rodzin z dziećmi. Z pozycji pontonu można spokojnie obserwować okoliczną przyrodę, zażyć odrobinę zdrowej aktywności fizycznej, zrelaksować się i przyjemnie spędzić czas w gronie rodziny.

Spływ Popradem to także atrakcyjna oferta dla par. Spływ kajakiem we dwoje to integracja, przygoda i aktywnie spędzony czas.

Spływ jest dostępny także dla osób starszych, gdyż nie wymaga dużej sprawności fizycznej. Poza tym właśnie pokolenia wychowane na turystyce, rajdach i zwiedzaniu szczególnie doceniają walory pięknej i malowniczej Doliny Popradu.

Spływ Popradem jest również świetną opcją przy wyborze atrakcji dla grup. Często organizowane są różne eventy, imprezy integracyjne, firmowe czy wieczory panieńskie lub kawalerskie.

Edukacyjny charakter spływu Popradem przyciąga do Muszyny liczne grupy dzieci i młodzieży, wycieczki szkolne, kolonie i obozy.

Jednym słowem każdy kto nastawi się na relaks, aktywny wypoczynek, podziwianie przyrody, integrację i piknik na świeżym powietrzu będzie niezwykle zadowolony ze spływu Popradem.


9.
Czy dzieci mogą brać udział w spływach Popradem? Od jakiego wieku?

Dzieci mogą brać udział w spływie Popradem i jest to dla nich ogromna radość. Niejednokrotnie zdarzało się, że w spływie pontonami brały udział dzieci kilkumiesięczne. To oczywiście kwestia indywidualna, zależna od decyzji rodzica, ale jest to absolutnie bezpieczne przy krótszej wersji spływu i odpowiednich warunkach atmosferycznych. 2 latki na spływie pontonami to już standard a na kajakach od 4-6 lat.


Spływ Popradem Muszyna - dojazd, trasy, termin, atrakcje, cena - Atrakcje.pl
Spływ Popradem Muszyna - dojazd, trasy, termin, atrakcje, cena - Atrakcje.pl

10.
Jak przygotować się do spływu?

Jest kilka kwestii, o których należy pamiętać przed każdym spływem. Aby zadbać o bezpieczeństwo i komfort zwróć uwagę na:

 • Pogodę - dostosuj ubiór do warunków atmosferycznych, ale pamiętaj też, że w górach warunki mogą zmienić się bardzo szybko. Przy upałach pamiętaj o nakryciu głowy. Zawsze warto mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową
 • Obuwie - zabierz takie, które może być ewentualnie zmoczone
 • Woda do picia - obowiązkowa szczególnie przy upałach. Przy spływie trwającym 2-4h to co najmniej 1-1,5 litra na osobę
 • Jedzenie - warto zabrać ze sobą prowiant - zapasy energii zawsze się przydadzą. Poza tym apetyt na świeżym powietrzu rośnie, szczególnie u dzieci
 • Worki wodoszczelne - organizatorzy najczęściej wyposażają w specjalne worki lub pojemniki wodoszczelne, ale na wszelki wypadek warto mieć także osobisty
 • Telefon - pamiętajcie, aby na każdej jednostce pływającej mieć przynajmniej jeden telefon, by w razie sytuacji awaryjnych mieć możliwość kontaktu z obsługą
 • Krem z filtrem UV - chłód od rzeki bywa zdradliwy - warto zabezpieczyć się przed promieniami UV

W tym artykule piszemy o:

Spływ Popradem Muszyna - dojazd, trasy, termin, atrakcje, cena - Atrakcje.pl

Liczba użytkowników, którzy uważają ten artykuł za przydatny: 32 z 32

Poprzedni
Wróć do listy artykułów
Następny
Przykład
Zapisz się na newsletter
 • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
 • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook
Loading image

Proszę czekać