Spływ Popradem Muszyna - dojazd, trasy, termin, atrakcje, cena

Spływ Popradem to jedna najpopularniejszych w ostatnich latach atrakcji turystycznych regionu obejmującego miejscowości takie jak Muszyna, Krynica-Zdrój, Tylicz, Żegiestów Zdrój. Dlaczego?

Opublikowano: 21 02 2019

Spływ Popradem z Muszyny
Trasy, terminy, ceny, dojazd.
Atrakcje i informacje.


Spływ Popradem na przestrzeni kilku ostatnich lat stał się jedną najpopularniejszych atrakcji turystycznych regionu obejmującego takie miejscowości jak Muszyna, Krynica-Zdrój, Tylicz, Żegiestów-Zdrój czy Piwniczna-Zdrój. W okresie od maja do października można spotkać na rzece Poprad spore ilości przepływających pontonów raftingowych oraz kajaków. W poniższym artykule przedstawiamy ważne, przydatne i ciekawe informacje związane ze spływami malowniczą Doliną Popradu. Zapraszamy do lektury.

1. Rzeka Poprad i Dolina Popradu - kilka ciekawych informacji

2. Spływ Popradem z Muszyny - pontonem czy kajakiem?

3. Ile trwa sezon? W jakich terminach organizowane są spływy Popradem?

4. Jak wygląda organizacja spływu, np. transport na trasie?

5. Dojazd - jak i gdzie dojechać na umówiony spływ Popradem?

6. Ile trwa spływ Popradem? Jakie są trasy spływów pontonowych i kajakowych?

7. Ceny - ile kosztuje spływ Popradem?

8. Dla kogo spływ Popradem będzie atrakcją?

9. Czy dzieci mogą brać udział w spływach Popradem? Od jakiego wieku?

10. Jak przygotować się do spływu?


Spływ Popradem Muszyna - dojazd, trasy, termin, atrakcje, cena - Atrakcje.pl

1.
Rzeka Poprad i Dolina Popradu - kilka ciekawych informacji

Rzeka Poprad liczy blisko 170 km długości, z czego ponad 100 km przebiega przez Słowację, a ok. 31 km stanowi granicę Polsko-Słowacką. Powstaje w słowackiej części Tatr Wysokich z połączenia Hińczowego Potoku z potokiem Krupa, wypływającym z Popradzkiego Stawu. 

Po polskiej stronie granicy wzdłuż rzeki biegnie widokowa droga lokalna z Krynicy-Zdroju do Piwnicznej-Zdroju i linia kolejowa z Nowego Sącza do Preszowa. Obszar Doliny Popradu (obecnie objęty ochroną krajobrazową jako Popradzki Park Krajobrazowy) obfituje w liczne źródła mineralne, w tym także w wody termalne.

Rzeka ta ze względu na swój górski charakter, doskonale nadaje się do organizacji spływów. Poprad jest dokładnie określany jako rzeka górska o charakterze nizinnym. Rzeka na długich odcinkach posiada charakter nizinny, a co jakiś czas pojawiają się odcinki o maksymalnie 1 stopniu w skali trudności rzek WW. Więcej na temat tej skali piszemy TUTAJ

Dolina Popradu jest niezwykle piękna i malownicza o każdej porze roku. Na wiosnę, gdy wszystko zaczyna kwitnąć, w lecie skąpana w słońcu oraz jesienią, gdy lasy na wzgórzach przybierają różnokolorowe barwy.

W czasie spływu można zaobserwować kilka gatunków zwierząt żyjących w regionie. Występują tu m.in. czaple siwe, bociany (w tym niezwykle rzadkie bociany czarne!), kaczki, bobry, mewy.

Ponadto w regionie Doliny Popradu jest wiele atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć.


Spływ Popradem Muszyna - dojazd, trasy, termin, atrakcje, cena - Atrakcje.pl
Spływ Popradem Muszyna - dojazd, trasy, termin, atrakcje, cena - Atrakcje.pl

2.
Spływ Popradem z Muszyny - pontonem czy kajakiem?

Na Popradzie można pływać zarówno kajakami jak i pontonami raftingowymi. Te dwa środki transportu używane są na trasach spływowych prowadzących ze Słowacji do Muszyny oraz startujących z Muszyny. Oprócz tego z Piwnicznej-Zdroju można spływać także drewnianymi tratwami flisackimi.

Spływ pontonem jest spokojniejszy, stąd polecany rodzinom z dziećmi, osobom starszym i początkującym. Ponadto na pontonie można w trakcie spływu swobodnie jeść, pić i robić zdjęcia, nie zatrzymując się specjalnie. Spływ kajakiem natomiast jest bardziej dynamiczny i “bliżej rzeki”, tzn. że bardziej odczuwa się bystrzyny i falowanie wody. Trzeba się też wykazać większą aktywnością i kontrolą toru płynięcia. Przy tym można pokonać tę samą trasę najpierw pontonem, później kajakiem i za każdym razem mieć zupełnie różne doświadczenie i odczuć inne emocje.


Spływ Popradem Muszyna - dojazd, trasy, termin, atrakcje, cena - Atrakcje.pl
Spływ Popradem Muszyna - dojazd, trasy, termin, atrakcje, cena - Atrakcje.pl

3.
Ile trwa sezon? W jakich terminach organizowane są spływy Popradem?

Teoretycznie można spływać cały rok, pod warunkiem, że rzeka nie będzie zamarznięta w zimie. W praktyce jednak spływy Popradem organizowane są w okresie od kwietnia do października. Największe zainteresowanie dotyczy takich okresów jak długi weekend majowy i czerwcowy, weekendy oraz wakacje. Co raz większą popularność zyskują jesienne spływy we wrześniu i październiku ze względu na piękne widoki i kolorowy jesienny krajobraz Doliny Popradu.

4.
Jak wygląda organizacja spływu, np. transport na trasie?

Mówiąc najkrócej:

 • Telefonicznie ustalacie termin, godzinę oraz trasę spływu.
 • Przyjeżdżacie w wskazane miejsce spotkania
 • Tu otrzymujecie od obsługi sprzęt osobisty (kamizelki, kaski, pagaje, worki wodoszczelne) oraz ponton
 • Kolejnym punktem programu jest krótkie szkolenie z zasad bezpieczeństwa, sterowania pontonem, kilka praktycznych rad oraz opis miejsca lądowania
 • W końcu rozpoczyna się Wasz spływ. Spływ jest samodzielny, ponieważ rzeka nie wymaga obecności instruktora lub sternika.
 • Na mecie czeka na Was obsługa i pomaga w przycumowaniu pontonu
 • Transport powrotny jest zawarty w cenie spływu i w zależności od liczebności grupy  odbywa się on małym busem lub dużym autokarem

Spływ Popradem Muszyna - dojazd, trasy, termin, atrakcje, cena - Atrakcje.pl
Spływ Popradem Muszyna - dojazd, trasy, termin, atrakcje, cena - Atrakcje.pl

5.
Dojazd - jak i gdzie dojechać na umówiony spływ Popradem?

Miejscem spotkania uczestników spływów odbywających się w tym regionie jest zawsze Muszyna, a dokładnie jej część o nazwie Zapopradzie. Jest to dawna dzielnica uzdrowiskowa, która od kilku lat zyskuje drugą młodość. W zakolu rzeki Poprad powstały już Centrum Rekreacji i Sportu „Zapopradzie” z kompleksem odkrytych basenów, amfiteatr, pijalnia wód mineralnych oraz uzupełniającymi je ścieżkami rowerowymi i spacerowymi.

Dojechać tu można autem drogą wojewódzką 971, autobusem lub pociągiem. Można posłużyć się nawigacją Google:

Spływowa przystań w Muszynie znajduje się w odległości około:

 • 11 km od Krynicy-Zdroju
 • 12 km od Żegiestowa Zdroju
 • 14 km od Tylicza
 • 28 km od Piwnicznej Zdroju
 • 45 km od Nowego Sącza
 • 150 km od Krakowa


6.
Ile trwa spływ Popradem? Jakie są trasy spływów pontonowych i kajakowych?

W zależności od wyboru trasy spływ może trwać od 1,5 godziny do kilku dni. Tę samą trasę kajakiem pokona się szybciej niż pontonem. Spływy pontonowe najczęściej trwają od 2 do 4 godzin. Kilkudniowe spływy częściej dotyczą kajakarzy.

Najpopularniejszym odcinkiem spływów pontonowych Popradem jest trasa:

MUSZYNA - ANDRZEJÓWKA ŁUGI

 • Długość: ok. 10 km
 • Czas spływu: 1,5-3h (w zależności od aktualnego poziomu wody)

Start spływu następuje z Muszyny. Trasa jest ciekawa i urozmaicona. Atrakcyjna widokowo. Długie spokojne momenty pozwalają na relaks, wyciszenie, fotografowanie przyrody oraz...piknik. Co jakiś czas występują bystrzyny, które są odrobinę przyspieszają spływ i powodują bujanie pontonem czy kajakiem. Ciekawostką jest, iż niemal cała trasa spływu przebiega idealnie po granicy polsko-słowackiej. Prawy brzeg to Polska, lewy - Słowacja.

Pozostałe trasy to:

MUSZYNA - ŻEGIESTÓW ZDRÓJ ŁOPATA POLSKA

 • Długość: ok. 12,5 km
 • Czas spływu: 2-4 h

Jest to trasa Muszyna - Andrzejówka Ługi przedłużona o ok. 2,5 km z lądowaniem na słynnym cyplu o nazwie Łopata Polska w Żegiestowie Zdroju.

LELUCHÓW - MUSZYNA

 • Długość: ok. 8 km
 • Czas spływu: 1,5-2,5 h

Górny odcinek spływu. Po spotkaniu w Muszynie, grupa zostaje przetransportowana w górę rzeki do miejscowości Leluchów. Ciekawostką jest fakt, że start odbywa się spod dawnego przejścia granicznego na Słowację. Meta zlokalizowana jest w Muszynie w miejscu spotkania przed spływem. Sama trasa jest dosyć wymagająca technicznie. Dla pontonów dostępna przy odpowiednim poziomie wody. Raczej uczęszczana przez kajakarzy.

LELUCHÓW - ANDRZEJÓWKA ŁUGI

 • Długość: ok. 18 km
 • Czas spływu: 2,5-4 h

Trasa powstała z połączenia dwóch odcinków: z Leluchowa do Muszyny i z Muszyny do Andrzejówki. Bardzo często wybierana przez kajakarzy.

LELUCHÓW - ŻEGIESTÓW ZDRÓJ ŁOPATA POLSKA

 • Długość: ok. 20 km
 • Czas spływu: 2,5-5 h

Najdłuższy odcinek regionu Muszyny. Trasa wybierana właściwie tylko przez kajakarzy. Piękne widoki po drodze i niemal całodniowa atrakcja.


Liczba użytkowników, którzy uważają ten artykuł za przydatny: 42 z 42

Poprzedni
Wróć do listy artykułów
Następny
Przykład
Zapisz się na newsletter
 • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
 • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook
Loading image

Proszę czekać