- Strona główna
- Muszyna - Artykuły
- Spływ Popradem Muszyna - dojazd, trasy, termin, atrakcje, cena
Spływ Popradem to jedna najpopularniejszych w ostatnich latach atrakcji turystycznych regionu obejmującego miejscowości takie jak Muszyna, Krynica-Zdrój, Tylicz, Żegiestów Zdrój. Dlaczego?
Spływ Popradem na przestrzeni kilku ostatnich lat stał się jedną najpopularniejszych atrakcji turystycznych regionu obejmującego takie miejscowości jak Muszyna, Krynica-Zdrój, Tylicz, Żegiestów-Zdrój czy Piwniczna-Zdrój. W okresie od maja do października można spotkać na rzece Poprad spore ilości przepływających pontonów raftingowych oraz kajaków. W poniższym artykule przedstawiamy ważne, przydatne i ciekawe informacje związane ze spływami malowniczą Doliną Popradu. Zapraszamy do lektury.
Rzeka Poprad liczy blisko 170 km długości, z czego ponad 100 km przebiega przez Słowację, a ok. 31 km stanowi granicę Polsko-Słowacką. Powstaje w słowackiej części Tatr Wysokich z połączenia Hińczowego Potoku z potokiem Krupa, wypływającym z Popradzkiego Stawu.
Po polskiej stronie granicy wzdłuż rzeki biegnie widokowa droga lokalna z Krynicy-Zdroju do Piwnicznej-Zdroju i linia kolejowa z Nowego Sącza do Preszowa. Obszar Doliny Popradu (obecnie objęty ochroną krajobrazową jako Popradzki Park Krajobrazowy) obfituje w liczne źródła mineralne, w tym także w wody termalne.
Rzeka ta ze względu na swój górski charakter, doskonale nadaje się do organizacji spływów. Poprad jest dokładnie określany jako rzeka górska o charakterze nizinnym. Rzeka na długich odcinkach posiada charakter nizinny, a co jakiś czas pojawiają się odcinki o maksymalnie 1 stopniu w skali trudności rzek WW. Więcej na temat tej skali piszemy TUTAJ.
Dolina Popradu jest niezwykle piękna i malownicza o każdej porze roku. Na wiosnę, gdy wszystko zaczyna kwitnąć, w lecie skąpana w słońcu oraz jesienią, gdy lasy na wzgórzach przybierają różnokolorowe barwy.
W czasie spływu można zaobserwować kilka gatunków zwierząt żyjących w regionie. Występują tu m.in. czaple siwe, bociany (w tym niezwykle rzadkie bociany czarne!), kaczki, bobry, mewy.
Ponadto w regionie Doliny Popradu jest wiele atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć.
Na Popradzie można pływać zarówno kajakami jak i pontonami raftingowymi. Te dwa środki transportu używane są na trasach spływowych prowadzących ze Słowacji do Muszyny oraz startujących z Muszyny. Oprócz tego z Piwnicznej-Zdroju można spływać także drewnianymi tratwami flisackimi.
Spływ pontonem jest spokojniejszy, stąd polecany rodzinom z dziećmi, osobom starszym i początkującym. Ponadto na pontonie można w trakcie spływu swobodnie jeść, pić i robić zdjęcia, nie zatrzymując się specjalnie. Spływ kajakiem natomiast jest bardziej dynamiczny i “bliżej rzeki”, tzn. że bardziej odczuwa się bystrzyny i falowanie wody. Trzeba się też wykazać większą aktywnością i kontrolą toru płynięcia. Przy tym można pokonać tę samą trasę najpierw pontonem, później kajakiem i za każdym razem mieć zupełnie różne doświadczenie i odczuć inne emocje.
Teoretycznie można spływać cały rok, pod warunkiem, że rzeka nie będzie zamarznięta w zimie. W praktyce jednak spływy Popradem organizowane są w okresie od kwietnia do października. Największe zainteresowanie dotyczy takich okresów jak długi weekend majowy i czerwcowy, weekendy oraz wakacje. Co raz większą popularność zyskują jesienne spływy we wrześniu i październiku ze względu na piękne widoki i kolorowy jesienny krajobraz Doliny Popradu.
Mówiąc najkrócej:
Miejscem spotkania uczestników spływów odbywających się w tym regionie jest zawsze Muszyna, a dokładnie jej część o nazwie Zapopradzie. Jest to dawna dzielnica uzdrowiskowa, która od kilku lat zyskuje drugą młodość. W zakolu rzeki Poprad powstały już Centrum Rekreacji i Sportu „Zapopradzie” z kompleksem odkrytych basenów, amfiteatr, pijalnia wód mineralnych oraz uzupełniającymi je ścieżkami rowerowymi i spacerowymi.
Dojechać tu można autem drogą wojewódzką 971, autobusem lub pociągiem. Można posłużyć się nawigacją Google:
Spływowa przystań w Muszynie znajduje się w odległości około:
W zależności od wyboru trasy spływ może trwać od 1,5 godziny do kilku dni. Tę samą trasę kajakiem pokona się szybciej niż pontonem. Spływy pontonowe najczęściej trwają od 2 do 4 godzin. Kilkudniowe spływy częściej dotyczą kajakarzy.
Najpopularniejszym odcinkiem spływów pontonowych Popradem jest trasa:
MUSZYNA - ANDRZEJÓWKA ŁUGI
Start spływu następuje z Muszyny. Trasa jest ciekawa i urozmaicona. Atrakcyjna widokowo. Długie spokojne momenty pozwalają na relaks, wyciszenie, fotografowanie przyrody oraz...piknik. Co jakiś czas występują bystrzyny, które są odrobinę przyspieszają spływ i powodują bujanie pontonem czy kajakiem. Ciekawostką jest, iż niemal cała trasa spływu przebiega idealnie po granicy polsko-słowackiej. Prawy brzeg to Polska, lewy - Słowacja.
Pozostałe trasy to:
MUSZYNA - ŻEGIESTÓW ZDRÓJ ŁOPATA POLSKA
Jest to trasa Muszyna - Andrzejówka Ługi przedłużona o ok. 2,5 km z lądowaniem na słynnym cyplu o nazwie Łopata Polska w Żegiestowie Zdroju.
LELUCHÓW - MUSZYNA
Górny odcinek spływu. Po spotkaniu w Muszynie, grupa zostaje przetransportowana w górę rzeki do miejscowości Leluchów. Ciekawostką jest fakt, że start odbywa się spod dawnego przejścia granicznego na Słowację. Meta zlokalizowana jest w Muszynie w miejscu spotkania przed spływem. Sama trasa jest dosyć wymagająca technicznie. Dla pontonów dostępna przy odpowiednim poziomie wody. Raczej uczęszczana przez kajakarzy.
LELUCHÓW - ANDRZEJÓWKA ŁUGI
Trasa powstała z połączenia dwóch odcinków: z Leluchowa do Muszyny i z Muszyny do Andrzejówki. Bardzo często wybierana przez kajakarzy.
LELUCHÓW - ŻEGIESTÓW ZDRÓJ ŁOPATA POLSKA
Najdłuższy odcinek regionu Muszyny. Trasa wybierana właściwie tylko przez kajakarzy. Piękne widoki po drodze i niemal całodniowa atrakcja.
Proszę czekać